Jak pracuji
Vzhledem ke komplexnosti lidského těla volím vždy kombinaci několika přístupů a metod. Skladba přesných technik a postupů je individualizována dle potřeb klienta a zvoleného cíle.
V první řadě pracuji přímo s měkkou tkání či kloubem. Dovoluje mi to ovlivňovat bolest a nastavení nervového systému. Ošetřuji místa, kde je tkáň stažená a tuhá či kloub nemá potřebnou pohyblivost, včetně svalových či fasciálních zřetězení. Využívám manuální či nástrojové techniky. Toto ošetření uleví od bolesti a umožní mi jednodušší práci v dalších krocích.
Za zásadní krok považuji ovlivnění pohybu a to především jak tělo pohyb provádí. Cílem je optimalizovat pohyb, aby bylo rovnoměrné zatížení struktur. Nejčastěji se jedná o kombinaci konceptů založených na vývojové kineziologii (Dynamická neuromuskulární stabilizace dle prof. Koláře – DNS či Bazální programy a podprogramy dle J. Čápové).
V neposlední řadě využívám princip postupné adaptace tkáně. Nejčastěji jej volím u stavů z přetížení, u poúrazových a pooperačních stavů. Hlavním principem je postupné a progresivní zatěžování tkáně, které vede k její adaptaci a schopnosti zvládat vyšší objem zátěže. Často dochází k potížím právě při neadekvátním nárůstu objemu zátěže, tkáň nestačí regenerovat a vzniká bolest.
Pokud je mám dostupné, ráda využívám v terapii i přístroje jako je fokusovaná a radiální rázová vlna, vysokointenzivní ultrazvuk (SIRIO), vysokofrekvenční kontaktní elektroterapie (TR-terapie/ TECAR) či vysokovýkonný laser. Spatřuji především výhodu ve zkrácení doby léčby. Dobré výsledky jsou u akutních i u chronických stavů, kdy vše závisí na správné indikaci a použití přístroje.